Pozycjonowanie stron

Kategorie

Zapytaj o ofertę

Dowiedz się, co możemy zrobić dla Twojej Firmy

Przejdź do oferty
gru 6, 2017

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

Czy nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie?

 

Domena www to nic innego, jak ciąg znaków stosowany do oznaczenia stron internetowych umieszczonych na serwerach DNS. To właśnie dzięki domenie nawiązujemy połączenie z interesującą nas witryną internetową. Czy jej nazwa ma znaczenie? Jak wpływa na pozycjonowanie strony?

Domena internetowa

Domena składa się z dwóch elementów: nazwy głównej i rozszerzenia. Nazwa główna zwykle odnosi się do nazwy firmy lub akcji, końcówka zaś ustalona jest dla danego państwa. Oczywiście nie oznacza to, że mieszkając w Polsce musimy decydować się na domenę z końcówką .pl – śmiało możemy skorzystać z rozszerzeń przypisanych do wyższego poziomu, np. .org, .eu, .net. W kolejnych częściach artykułu umówimy, w jaki sposób poszczególne składowe domeny wpływają na pozycjonowanie strony.

 

Nazwa główna

Nazwa domeny jest czynnikiem, który – zdaniem wielu – znacząco wpływa na indeksowanie zawartości naszej strony i jej wyświetlanie w wyszukiwarce Google. Na podstawie informacji, które raz na jakiś czas docierają od nas od pracowników Google możemy przypuszczać, że już wkrótce ta sytuacja ulegnie zmianie i nazwa domeny przestanie odgrywać tak znaczącą rolę. Z tego powodu już dziś specjaliści od SEO zalecają początkującym właścicielom stron www wybór nazwy krótkiej, chwytliwej i łatwej do zapamiętania dla odbiorców.

 

Słowa kluczowe w nazwie

Skoro nie fraza kluczowa w nazwie domeny będzie mieć znaczenie dla pozycjonowania strony, nie musimy kupować takiej, która ściśle odnosi się do charakteru naszej działalności czy firmy. Zamiast inwestować w nazwę domeny zawierającą słowa kluczowe, warto więc skoncentrować się na wypełnieniu strony wartościową treścią i promocją swojego brandu. Roboty Google stają się coraz mądrzejsze i nawet najlepsza i najbardziej trafna nazwa domeny nie zapewni nam dziś sukcesu, jeśli nie zadbamy o jakość contentu na naszej stronie.

 

Rozszerzenie w nazwie domeny

Częstym dylematem osób tworzących swoje strony www jest wybór rozszerzenia. Czy ma ono wpływ na pozycjonowanie? Tak jak w przypadku nazwy głównej domeny – owszem, choć nie jest to znaczenie kluczowe. Niektórzy twierdzą, że serwisy z dłuższymi końcówkami w nazwie domeny pozycjonują się gorzej (np. z końcówką .info). Warto więc postawić na krótkie, proste rozszerzenie, które wzbudzi zaufanie odbiorców, np. .pl czy .com.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając nazwę domeny dla swojej strony, często zadajemy sobie pytania, czy odpowiednim wyborem będzie domena z polskimi znakami. Nasza odpowiedź brzmi: nie. Nie tylko dlatego, że wyszukanie jej za granicą będzie graniczyło z cudem, ale również po to, by przypadkiem nie robić reklamy innej firmie. Użytkownicy przyzwyczajeni są bowiem do nazw witryn pozbawionych polskich znaków i może zdarzyć się, że zamiast wejść na naszą stronę, odwiedzą konkurencję.

 

Używane domeny niewątpliwie mają wpływ na pozycjonowanie strony i może on być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Pamiętajmy jednak, że nie jest decydujący i to od zawartości naszej strony zależeć będzie jej pozycja w wyszukiwarkach Google. Warto zatem dołożyć starań, by jakość dostarczanego contentu była jak największa, a tym samym nasza pozycja w wynikach wyszukiwania – jak najwyższa.

Podobał ci się artykuł ? - Zobacz naszą ofertę

Komentarze

Dodaj komentarz

Powrót